Pierzga pszczela - jakie ma właściwości?
Chociaż pierzga pszczela stanowi podstawowy pokarm pszczół, ze względu na swoje właściwości jest ona chętnie stosowana przez człowieka. A to za sprawę tego, że stanowi cenne źródło witamin, białka, aminokwasów i składników mineralnych.
Czym jest pierzga pszczela?
Pierzga jest podstawowym pożywieniem pszczół. Posiada ona postać twardych gródek o nieregularnych kształtach i ciemnobrązowej barwie. W jej skład wchodzą miód, pyłek kwiatowy oraz ślina pszczół. Owady przenoszą pierzgę na odnóżach do ula i tam zaczyna się jej dojrzewanie oraz fermentacja. Z ula otrzymuje się niewielką ilość pierzgi. Aby uzyskać kilogram pierzgi, konieczne jest wyczyszczenie od 5 do nawet 30 ramek. Ilość ta jest zależna od liczby pszczół w ulu.
Pierzga pszczela – właściwości lecznicze
Pierzga pszczela zawiera wiele dobroczynnych składników, które mają wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. To świetny środek na odżywienie oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Sprawdzi się jako naturalny środek na włosy, skórę i paznokcie, w problemach z apetytem, w rekonwalescencji po operacji oraz u osób aktywnych fizycznie.
W jej składzie znajdują się:
· tłuszcze nienasycone i nasycone
· węglowodany
· witaminy – A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D, H, K
· białka
· fosfor, żelazo, potas, sód, miedź, cynk, magnez, selen, chrom, krzem,
· aminokwasy egzogenne – ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć
Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Pierzga wzmacnia organizm, dlatego zaleca się ją przy wzmożonym wysiłku fizycznym oraz podczas przewlekłego zmęczenia. Sprawdza się także podczas stanów depresyjnych, ponieważ wspomaga pracę układu nerwowego. Pierzga pszczela wspomaga układ pokarmowy, zwłaszcza podczas problemów z wrzodami żołądka, zaparciami czy biegunką. Zapobiega także infekcjom – posiada właściwości bakteriobójcze, zaspokaja zapotrzebowania na witaminy, wzmacnia naczynia krwionośne, wspiera leczenie anemii. Pierzga wspiera walkę z wieloma chorobami takimi jak; choroby jelit, choroby skóry (zwłaszcza łuszczyca), nowotwory, choroby wątroby, nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek, katar sienny, choroby trzustki oraz pęcherzyka żółciowego, stany zapalne jamy ustnej oraz gardła, astma, problemy ze wzrokiem, choroby immunologiczne, menopauza.
Jak stosować pierzgę?
Najpopularniejszym sposobem na spożywanie pierzgi jest wykonywanie naparów. Wystarczy łyżkę pierzgi zalać wodą i odczekać kilkanaście godzin. Napój najlepiej spożywać na czczo z samego rana. Osobom dorosłym zaleca się spożywanie 30-40 g pierzgi dziennie.