Zamów produkty za minimum 199 zł i skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY do paczkomatu Inpost

Jakie korzyści niesie miód lipowy?

Jakie korzyści niesie miód lipowy?

Miód lipowy – prawdziwy skarb

Miód lipowy stosunkowo trudno dostać. Problematyczną kwestią są tu właśnie lipy, które nie mają tendencji, by rosnąć w większych skupiskach; często spotyka się je w pobliżu dróg i szos, gdzie ciężko o drzewo, które nie miało kontaktu chociażby ze spalinami samochodowymi. Nic więc dziwnego, że dziś miód lipowy uznawany jest za prawdziwy skarb. Zresztą niewiele się zmieniło; już w źródłach z 1826 roku można znaleźć informacje, że to „najlepszy miód”, który „zbiera się w początkach lipca, głównie w miejscach, gdzie rośnie wiele lip. Ten bardzo pachnący i słodki rodzaj miodu nazywa się – od miesiąca – lipcem i niekiedy płaci się za niego aż trzy dukaty za garniec”. Ale fascynacja nim nie pochodzi jedynie od tego, że faktycznie był trudno dostępny i zbierało się go tylko w określonym terminie. Najważniejszą zaletą miodu lipowego jest jego bogactwo naturalnych składników odpowiadających za poprawę zdrowia oraz przepyszny smak.

Właściwości miodu lipowego

Miód lipowy posiada niezwykłe właściwości – nie tylko jak każdy miód ma silne działanie antybiotyczne, ale ponadto działa napotnie, przeciwkaszlowo, wykrztuśnie oraz przeciwskurczowo. To źródło witamin potrzebnych do walki z przeziębieniem, a także w przypadku anginy, przy zapaleniach zatok obocznych nosa oraz przy chorobach dróg oddechowych. Miód lipowy to naturalny produkt, który wzmacnia odporność. Jego głównym składnikiem mineralnym jest potas – działa rozkurczowo. Do tego uspokajająco – co wynika z wysokiej zwartości olejków eterycznych. Miód lipowy spożywany przed snem może pomóc nam w walce z bezsennością i stresem.

Jak wykorzystać miód lipowy w kuchni?

Miód lipowy, tak jak każdy inny rodzaj miodu, idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie codziennej diety. Oczywiście w niewielkich ilościach, ponieważ miód lipowy zawiera w sobie bardzo dużo naturalnego cukru. Jest odpowiedni do słodzenia herbaty oraz innych napojów, na przykład wody z cytryną i miętą. Nie powinno się go dodawać do wrzątku, ponieważ wtedy – dokładnie tak samo jak pozostałe miody – straci swoje cenne wartości. Dobrze jest wykorzystać go w cukiernictwie oraz jako uzupełnienie śniadań, na przykład w połączeniu z twarogiem, jogurtem bądź jako smarowidło na pieczywo. Dodany do mleka pomoże w leczeniu przeziębienia i załagodzi ból gardła. Dodany do dressingu sałatkowego bądź do mięsa – urozmaici smak. Jako że miód lipowy nadal uchodzi za jeden z bardziej wartościowych i rzadkich miodów, świetnie sprawdzi się jako dodatek do prezentu – nie tylko wręczany na urodziny czy Boże Narodzenie, ale również jako upominek na wesele. To jak wręczenie płynnego, złotego zdrowia – schowanego w elegancko zdobionym słoiczku.

do góry
Szablon i wdrożenie ecommercy.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium