Zamów produkty za minimum 199 zł i skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY do paczkomatu Inpost

Nalewka z propolisu. Poznaj przepis i właściwości kitu pszczelego!

Nalewka z propolisu. Poznaj przepis i właściwości kitu pszczelego!

Czym jest propolis?

Propolis, znany również jako kit pszczeli, to substancja złożona z żywic roślinnych, wosku pszczelego, pyłku kwiatowego, olejków eterycznych i wydzielin pszczół. Kit pszczeli jest gęsty i lepki, gdyż powstaje z substancji żywicznych, które pszczoły zbierają z pączków drzew i roślin. Jego cechą charakterystyczną jest żywiczno-miodowy zapach. Kolor propolisu różni się w zależności od rodzaju zapylanych roślin, dlatego może być ciemnobrązowy, pomarańczowy, żółty, a nawet czerwony. 

W temperaturze powyżej 20°C przyjmuje postać lepkiej cieczy, natomiast w niższych temperaturach propolis jest substancją twardą i kruchą. Jak rozpuścić kit pszczeli? Składnik ten świetnie rozpuszcza się w alkoholu, który stanowi podstawowy składnik nalewki z propolisu.

Głównym zastosowaniem wytwarzanego przez pszczoły kitu jest uszczelnianie ula, a także konserwowanie (mumifikowanie) ciał szkodników, które do niego wtargnęły (na przykład myszy), a których pszczoły nie potrafią samodzielnie usunąć. 

Pierwsze wzmianki na temat propolisu pochodzą z czasów starożytnych, kiedy to Persowie lub Grecy stosowali kit pszczeli do opatrywania ran. Ten produkt pszczeli zasłynął także podczas drugiej wojny burskiej w południowej Afryce (XIX/XX wiek) jako środek stosowany do dezynfekcji. 

Miod akacjowy

Miod akacjowy
Kup Teraz

Miod lipowy

Miod lipowy
Kup Teraz

Propolis zebrany z ula zawiera:

  • żywice (do 80%),
  • woski (do 20%),
  • olejki eteryczne (do 8-12%),
  • pyłek kwiatowy (do 5%),
  • wydzieliny pszczele.

W składzie kitu pszczelego występuje ponad 300 aktywnych biologicznie składników, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Wśród nich znajdziemy felifenole, flawonoidy, terponoidy, związki fenolowe, aminokwasy, substancje lipidowo-woskowe, witaminy i minerały.

Jak stosować kit pszczeli?

Wszyscy wiemy, że miód można zajadać prosto ze słoiczka, rozpuszczać w wodzie lub dodawać do mleka czy herbaty. A jak stosować kit pszczeli? Nalewka to zdecydowanie najpopularniejsza forma przyjmowania tego produktu. Propolis w tej postaci możesz stosować zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Przy przyjmowaniu doustnym można zmieszać nalewkę z wodą i miodem lub stosować bez rozcieńczania. Propolis jest silnym środkiem antybakteryjnym, dlatego nie może być zjadany w dużym stężeniu – najlepszym sposobem jego podawania jest więc nalewka z kitu pszczelego.

Gdzie kupić nalewkę z kitu pszczelego?

Gotową nalewkę można kupić w sklepach internetowych, jednak nie wszystkie produkty wyróżniają się dobrą jakością. Nie da się bowiem określić, jak długo i w jakich warunkach nalewka była przechowywana czy transportowana. Nie dowiemy się również, w jaki sposób wyprodukowano nalewkę i skąd wzięto propolis. Najlepszym rozwiązaniem jest więc samodzielne przyrządzenie nalewki z kitu pszczelego z zastosowaniem propolisu pochodzącego ze sprawdzonego źródła. Przygotowanie nalewki jest bardzo proste i wychodzi taniej niż zakup gotowego produktu.

Jak zrobić nalewkę z propolisu? Przepis

Nalewka propolisowa jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Jeśli marzy Ci się domowej roboty nalewka z propolisu, łap przepis i zaopatrz domową apteczkę w naturalny produkt o cudownych właściwościach!

Do nalewki z kitu pszczelego potrzebujemy:

  • 50 g propolisu,
  • 100 ml spirytusu etylowego 70%,
  • 150 ml przegotowanej wody,
  • młynek do kawy,
  • szklaną butelkę,
  • gazę,
  • ciemne butelki,
  • trochę cierpliwości :)

Przepis na nalewkę z propolisu:

  1. Kit pszczeli oczyszczamy i rozdrabniamy, najlepiej przy użyciu młynka do kawy. Aby ułatwić sobie ten proces i uniknąć lepienia się kitu do młynka, warto zamrozić propolis przed rozdrobnieniem.
  2. Do szklanej butelki dodajemy 50 g propolisu, a następnie zalewamy 100 ml spirytusu etylowego i 150 ml przegotowanej, przestudzonej wody.
  3. Butelkę odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na ok. 3 tygodnie.
  4. Po tym czasie nalewkę z kitu pszczelego przesączamy przez gazę, a następnie rozlewamy do ciemnych butelek, które ograniczają kontakt płynu ze światłem.

Gotowe! Prawda, że proste? 

Jak przechowywać nalewkę z propolisu?

Propolis na spirytusie sprawdza się w wielu sytuacjach, dlatego domowej roboty nalewkę warto mieć zawsze w apteczce. Przygotowaną nalewkę propolisową zużyj w ciągu 12 miesięcy – szacuje się, że po tym czasie propolis stopniowo traci swoją aktywność biologiczną, a po dwóch latach nie wykazuje jej niemal wcale. Nalewkę przechowuj w ciemnych szklanych butelkach, w miejscu, które jest zaciemnione i chłodne. 

Nalewka z propolisu – dawkowanie

Mamy już nalewkę z propolisu. A jak powinno wyglądać jej dawkowanie? Wszystko zależy od tego, na co chcemy zastosować ten wspaniały płyn.

 

  • Nalewka z propolisu na rany – trudno gojące się rany, odleżyny, owrzodzenia i stany grzybiczne można przemywać w proporcjach 5 ml nalewki na 100 ml wody. Nalewką możesz również nasączyć watę i przykładać do bolących zębów lub dziąseł.
  • Nalewka z propolisu na stawy – wieczorem zagotuj 150 ml wody i po przestudzeniu dodaj do niej 3 łyżki miodu. Rano podziel miksturę na 3 porcje po 50 ml i do każdej dodaj 20 kropel nalewki propolisowej. Wieczorem przygotuj nową porcję. Spożywaj 3 razy dziennie przez 6 tygodni.

 

    • Nalewka z propolisu na zapalenie jamy ustnej – na anginę i kaszel stosujemy ok. 20 kropel rozcieńczonych w 250 ml wody z miodem. Roztwór przytrzymujemy w ustach, płuczemy nim gardło i dopiero później połykamy. Powtarzamy kilka razy dziennie. 

 

  • Nalewka z propolisu na układ moczowy – na stany zapalne dróg moczowych i pęcherza można stosować ok. 50 kropel nalewki rozcieńczonej w 250 ml wody z miodem. Pijemy 2 razy dziennie.

 

Na co pomaga nalewka z kitu pszczelego?

Nalewka z propolisu to produkt, który sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości – zarówno wewnętrznych, jak i skórnych. Dzięki zawartości ponad 300 aktywnych biologicznie składników propolis wspiera zwalczanie infekcji, łagodzi dolegliwości bólowe i świetnie sprawdza się jako środek do przemywania ran. Na co pomaga kit pszczeli?

 

  • Jako jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków propolis świetnie sprawdza się jako wsparcie antybiotykoterapii i leczenia infekcji bakteryjnych. Nalewka z kitu pszczelego zwiększa również odporność organizmu.
  • Kit pszczeli można stosować przy infekcjach układu oddechowego (kaszel i angina). W takich sytuacjach nalewka sprawdzi się do płukania gardła lub wykonywania inhalacji.

 

  • Propolis działa nie tylko na bakterie, lecz również na wirusy – może być stosowany w leczeniu grypy i opryszczki
  • Regularne przyjmowanie nalewki z propolisu reguluje ciśnienie tętnicze krwi.
  • Kit pszczeli zmniejsza podatność organizmu na zakażenia wywołane przez drożdżaki.
  • Dzięki właściwościom aromaterapeutycznym propolis pozytywnie wpływa na nastrój.
  • Sprawdza się w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, na przykład podczas grypy żołądkowej czy bólów brzucha.
  • Może być stosowany zewnętrznie na rany, oparzenia i owrzodzenia, a także problemy z dziąsłami (paradontoza) i bóle zębów.
  • Kit pszczeli wspiera pracę układu moczowego i gruczołu krokowego

Jak sprawdzić, czy mam alergię na propolis?

Propolis, jak każdy produkt pszczeli, może uczulać. Jeśli więc masz alergię na miód, zarówno propolis, jak i zrobiona z niego nalewka, to produkty, których powinieneś unikać. Mimo swoich właściwości zdrowotnych kit pszczeli może powodować reakcje uczuleniowe, dlatego zaleca się, by przed spożyciem nalewki, zrobić test. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość propolisu w skórę na zgięciu ręki i obserwować reakcję organizmu. Jeśli pojawią się takie objawy jak obrzęk, zaczerwienienie czy uciążliwe swędzenie, oznacza to, że jesteś uczulony na propolis.

Propolis – nie tylko w formie nalewki!

Kit pszczeli sprawdza się nie tylko jako środek na stawy, zapalenie układu moczowego czy rany. Znajdziemy go również w składzie kosmetyków o właściwościach odżywczych i regenerujących, takich jak mleko do kąpieli z polskimi ziołami czy miodowy peeling do ciała. Naturalne kosmetyki z miodem i propolisem to must have każdej osoby dbającej o nawilżenie i odżywienie skóry, a także nieodłączny element wyposażenia domowego spa!

do góry
Szablon i wdrożenie ecommercy.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium