Pyłek pszczeli – naturalne bogactwo enzymów, witamin i minerałów
Pyłek pszczeli to obok miodu, jeden z najbardziej pożywnych, naturalnych produktów, jakie stworzyła natura. Zebrany przez owady pyłek kwiatowy jest dla pszczół wartościowym i wysoko odżywczym źródłem łatwo przyswajalnego białka, kwasów organicznych, witamin i minerałów, pozwala uzupełnić zimową dietę, odżywić larwy i wykarmić młode. Pszczoły transportują go do ula pod postacią małych kuleczek uformowanych z odrobiną nektaru, niosąc w specjalnych koszyczkach na tylnych odnóżach. By powstała jedna malutka kuleczka, zwana obnóżem, potrzeba od 500 tysięcy do 5 milionów ziarenek pyłku, co oznacza odwiedzenie 1500 kwiatów! Kolor kulki uzależniony będzie od rodzaju rośliny, z której pochodzi pyłek kwiatowy. Soczyście żółte kawałeczki to efekt pszczelich wizyt na kwitnących kwiatach rzepaku, mniszka lekarskiego, wierzby, babki czy słonecznika; brązowe – odwiedzin kwiatów czereśni i koniczyny, zielonkawe – agrestu, głogu, gruszy, lipy czy jarzębiny, a pomarańczowe - dziewanny, łubinu czy mniszka pospolitego. Kolorów i odcieni barwnych pyłku jest bez liku, a każdy z nich obfituje w nieco inne wartości odżywcze o wielkiej mocy.
Specjalny RABAT DLA BLOGOWICZÓW -10% dostępny TYLKO TUTAJ! KOD: BLOGKOD
Cudowny pyłek pszczeli – właściwości i działanie na organizm
Pyłek pszczeli jest niezwykle bogaty w substancje aktywne biologicznie, z których najpoważniejszą grupę stanowią białka i wolne aminokwasy. Ich zawartość dochodzi do niemal 12 proc., z czego sporą część stanowią związki egzogenne, niezbędne do życia, a konieczne do pozyskania z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Ponadto znajdziemy tu węglowodany (fruktoza, glukoza, maltoza), flawonoidy, enzymy i koenzymy, lipidy i kwasy tłuszczowe (nasycone i nienasycone), witaminy, pierwiastki i mikroelementy. Wśród witamin dominują związki z grupy B, witamina C i E oraz prowitamina A. W pyłku znajdziemy 40 pierwiastków pod postacią soli mineralnych, w tym duże ilości magnezu, potasu, łatwo przyswajalnego żelaza oraz cynku i nieco mniejsze stężenia pierwiastków śladowych, jak selen, pallad, platyna, bor, srebro, tytan i cyrkon. Nadzwyczajny skład złocistych, zielonych i brązowawych kuleczek sprawia, że trudno o lepszy i bardziej zdrowotny naturalny produkt niż pyłek pszczeli. Właściwości i działanie na organizm są równie spektakularne – za pomocą pyłku wzmocnisz organizm, zlikwidujesz niedobory pokarmowe i wyleczysz szereg niekorzystnych dolegliwości.
Jak stosować pyłek pszczeli – wykorzystaj zawartą w nim moc!
Czujesz się osłabiony, jesteś świeżo po chorobie lub po prostu masz wrażenie, że brakuje Ci sił? A może po prostu dość masz aptecznych specyfików pełnych syntetycznych witamin i minerałów? W każdej z tych sytuacji zdecydowanie najlepiej sięgnąć po pyłek pszczeli. Zastosowanie tego cudownego produktu w medycynie niekonwencjonalnej, dietetyce i kosmetyce jest wręcz nieocenione. Wszystko z racji ogromnej dawki zawartych w pyłku naturalnych biopierwiastków i związków korzystnych dla zdrowia, w większości w znacznie łatwiejszej do przyswojenia formie, niż w przypadku chemicznych suplementów. Dlatego w przypadku większości dolegliwości, a także profilaktycznie, warto włączyć do swojej diety pyłek pszczeli. Właściwości i działanie tego specyfiku, podobnie jak innych pszczelich specjałów, opiera się na wzmacnianiu i regeneracji organizmu, a także wygaszaniu przewlekłych stanów zapalnych i łagodzeniu alergii. Pyłek zebrany przez owady pomoże pobudzić apetyt, wyregulować przemianę materii i wspomoże w walce z otyłością, ochroni organizm przed zanieczyszczeniami i wesprze detoksykację. To również doskonały środek na zaparcia, stany zapalne jamy ustnej, żołądka, dwunastnicy i wątroby oraz skuteczny sposób wspomagania leczenia cukrzycy, nerwic i depresji.
Kilka słów o tym, jak prawidłowo spożywać pyłek kwiatowy
Jeśli planujesz włączyć do swojej diety ten cudowny specyfik, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo spożywać pyłek kwiatowy. Wiedza ta szczególnie przyda się, gdy jesteś na początku swojej przygody z tym pszczelim produktem, na wstępie dłuższej terapii lub jeśli zmagasz się z alergiami. Istotne jest przede wszystkim, by nie dodawać pyłku do potraw gorących, gdyż grozi to utratą ważnych wartości odżywczych i cennych właściwości. Mieszamy więc pyłek pszczeli z wodą o temperaturze do 40 stopni Celsjusza, mlekiem czy sokiem lub mieszamy z miodem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by kulki zjeść bezpośrednio lub posypać nimi jogurt, kanapkę czy deser. Terapię rozpoczynamy od niewielkich ilości kuleczek, a w przypadku nasilonych alergii i uporczywego kataru siennego – rozpoczynamy przyjmowanie produktu na miesiąc, dwa przez okresem pylenia roślin. Docelową dawką pyłku będzie około 20-40 g (4-8 łyżeczek) substancji dziennie w trzech osobnych porcjach. W przypadku małych dzieci najlepszy będzie pyłek pszczeli z wodą, z dodatkiem miodu w ilości 10 gramów pyłku, od 6 do 12 lat – 15 gramów, a powyżej 12 lat – 20 gr.
Fantastyczny i witalny pyłek pszczeli – zastosowanie zewnętrzne
Zebrany przez owady pyłek z kwitnących kwiatów to nie tylko produkt gotowy do bezpośredniego spożycia, ale i wyjątkowo cenne źródło wartości odżywczych do stosowania zewnętrznego - na skórę i włosy. Dodany do odżywek, maści i kremów ukoi i odżywi, przywróci witalność i blask. Zastanawiasz się jak stosować pyłek pszczeli, by w pełni skorzystać z zawartych w nim cennych składników? Sposobów jest wiele, a wśród najlepszych – kilkunastominutowa maseczka na twarz z pyłku zmieszanego z kurzym żółtkiem, czy odżywka z pyłku, oliwy i miodu, którą nałożysz na włosy na godzinę przed myciem. Mieszając ze sobą 2 łyżki pyłku, 2 łyżki miodu, żółtko i łyżkę twarogu utworzysz wspaniałą odżywczą maseczkę, która nada skórze blasku, wyrówna jej koloryt i znacząco wygładzi. Pyłek pszczeli, jako składnik domowych kremów i okładów, stosowany regularnie, jest w stanie przeciwdziałać pojawianiu się oznak starzenia skóry, łagodzić zmiany trądzikowe, a nawet skutecznie zamykać niewielkie pękające naczynka.
Specjalny RABAT DLA BLOGOWICZÓW -10% dostępny TYLKO TUTAJ! KOD: BLOGKOD