Fakty na temat pszczół miodnych
1. Pszczoły miodne są bardzo ważnymi zapylaczami kwiatów, owoców i warzyw. Oznacza to, że pomagają innym roślinom rosnąć! Pszczoły przenoszą pyłek między męską i żeńską częścią, pozwalając roślinom wyhodować nasiona i owoce.
2. Pszczoły miodne żyją w ulach (lub w koloniach). Członkowie ula są podzieleni na trzy typy:
Królowa: Jedna królowa prowadzi cały ul. Jej zadaniem jest znosić jaja z których wykluwa się nowa generacja pszczól. Królowa produkuje również enzymy, które kierują zachowaniem innych pszczół.
Robotnice: wszystkie są kobietami, a ich rolą jest poszukiwanie pożywienia (pyłek i nektar z kwiatów), budowanie i ochrona ula, oczyszczanie i cyrkulacja powietrza za pomocą skrzydeł. Robotnice są jedynymi pszczołami, jakie większość ludzi widzi latającymi poza ulem.
Trutnie : Są to samce pszczół, a ich celem jest zapylenie nowej któlowej. Kilkaset mieszka w każdym ulu wiosną i latem, ale nadchodzi zima - kiedy ul przechodzi w tryb przetrwania, trutnie zostają z niego wyrzucone!
3. Z czego najbardziej znane są te nasze zapylacze? Pewnie że z pysznego miodu! Czy wiesz jednak, że produkują miód jako magazyn żywności dla swojego ula na zimę? Na szczęście dla nas ci wydajni mali pracownicy produkują 2-3 razy więcej miodu, niż potrzebują, dlatego też możemy im troszkę ukraść i cieszyć smakowitą ucztą!
4. Jeśli królowa pszczół umrze, robotnice stworzą nową królową, wybierając młodą larwę (nowo wyklute młode owady) i karmiąc ją specjalnym pokarmem zwanym „mleczkiem pszczelim”. Dzięki temu larwa staje się płodną królową.
5. Pszczoły miodne to wspaniali lotnicy! Lecą z prędkością około 25 km na godzinę i ruszają skrzydłami 200 razy na sekundę!
6. Każda pszczoła ma 170 receptorów zapachowych, co oznacza, że mają jeden z najlepszych węchów! Używają go do komunikowania się w ulu i rozpoznawania różnych rodzajów kwiatów podczas szukania jedzenia.
7. Przeciętna pszczoła robotnica żyje zaledwie od pięciu do sześciu tygodni. W tym czasie wyprodukuje około jednej łyżeczki miodu.
8. Królowa może żyć do pięciu lat. Jest najbardziej zajęta w miesiącach letnich, kiedy może znieść do 2500 jaj dziennie!
9. Pszczoły miodne to także genialni "tancerze" Aby udostępnić informacje o najlepszych źródłach jedzenia, wykonują swój taniec! Gdy robotnica wraca do ula, porusza się w ósemce i macha ciałem, aby wskazać kierunek źródła pożywienia. Fajne prawda?:)
10. Niestety, w ciągu ostatnich 15 lat coraz więcej pszczelich rodzin ginie, a przyczyna pozostaje nieznana.
Miliardy pszczół miodnych na całym świecie opuszczają swoje ule i nigdy nie wracają. W niektórych regionach zniknęło nawet 90% pszczół!
Jeśli o którejś ciekawostce nie wiedziałeś to udostępnij :)