Lubisz słodkie dania i napoje? Doskonałym sposobem na wprowadzenie do diety nowego zdrowego produktu jest zastąpienie bezwartościowego białego cukru miodem. I to nie byle jakim! Czym jest miód spadziowy? Jakimi cechami różni się od nektarowego? I dlaczego to właśnie jego polecamy? W dzisiejszym artykule poznasz miód spadziowy i jego charakterystykę. Zachęcamy do słodkiej lektury.
Czym jest miód spadziowy?
Choć może się wydawać, że miód to produkt jednorodny, w rzeczywistości jest odwrotnie. Omawiany dziś miód spadziowy znacząco różni się od nektarowego. Podczas gdy ten drugi powstaje z nektaru występującego w kwiatach, miód spadziowy bierze się ze spadzi – soku drzewnego. Może pochodzić z drzew zarówno liściastych, jak i iglastych.
Miód spadziowy jest owocem współpracy różnych gatunków owadów. W pierwszej kolejności sokiem drzewnym interesują się mszyce, miodówki i czerwce. Następnie słodycz spadzi przywołuje pszczoły. Zbierają ją z liści bądź igieł i przenoszą do ula, gdzie powstaje produkt ostateczny: miód spadziowy.
Jakimi cechami odznacza się miód spadziowy?
Ponieważ miód spadziowy występuje w dwóch odmianach – powstałej z drzew liściastych bądź iglastych – przybiera nieco inne cechy. Iglasty miód spadziowy jest subtelniejszy, łagodniejszy od liściastego. W liściastym intensywniejsza jest żywiczność. Oba jednak charakteryzują się specyficznym zapachem żywicy i igliwia. Wszystko dlatego, że miód spadziowy powstaje wyłącznie z drzew występujących w lasach bardzo czystych.
Bez względu na pochodzenie miód spadziowy jest bardzo lepki i gęstszy względem miodu nektarowego, a przez to cięższy, gdyby porównać takie same objętości obu. Wariant liściasty najczęściej pochodzi z soku wydzielanego przez lipę, iglasty zaś bierze się ze świerku bądź jodły.
Jakie korzyści zdrowotne ma miód spadziowy?
Słyszałeś określenie "miód królewski"? Jeżeli tak, musiałeś też słyszeć o miodzie spadziowym, ponieważ to właśnie jemu przyznano zaszczytny tytuł. Wygrywa z miodem nektarowym w konkurencji na zawartość biopierwiastków, i to dziewięciokrotnie! Jest bogaty w potas, fosfor, wapń, magnez, sód, mangan. W żadnym innym miodzie nie znajdziesz srebra, cyny, wanadu ani molibdenu. Ma też więcej białek, aminokwasów i enzymów niż warianty nektarowe.
Miód spadziowy ma liczne korzyści zdrowotne. Doskonale sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie (przoduje tu wariant iglasty). Nadaje się jako wsparcie w diecie osób cierpiących na nowotwory, astmę, kamicę nerkową, choroby serca. Dodatkowo miód spadziowy dostarcza mniej kalorii niż cukier, ale zawiera więcej węglowodanów. Polepsza odporność organizmu, reguluje pracę nerek, przyspiesza gojenie ran i innego rodzaju uszkodzeń ciała, uspokaja, pomaga zasnąć, zapobiega powstawaniu kamienia na zębach.
Wypróbuj miód spadziowy w tradycyjnym słoiku (400 g). Jeśli już go znasz i uwielbiasz, zamów duży miód spadziowy liczący aż 1,1 kg. Polecamy też słodką mieszankę: Duo-miód rzepakowo-spadziowy.